Ekonomiczne nawadnianie terenów zielonych

Ekonomiczne nawadnianie terenów zielonych

Utrzymanie terenów zielonych w dobrym stanie jest zadaniem trudnym. Trzeba bowiem pamiętać, że zieleń wymaga systematycznej pielęgnacji. Tylko odpowiednio odżywiona i przede wszystkim nawodniona roślinność odwdzięczy się pięknym wyglądem przez cały sezon. O ile nawodnienie niewielkiego obszaru nie powinno stanowić wielkiego problemu, o tyle dostarczenie odpowiedniej ilości wody na dużym terenie jest już znacznie trudniejsze. Zwłaszcza, że nawadnianie powinno być ekonomiczne. Inaczej koszty takiej pielęgnacji terenów zielonych będą bardzo wysokie.

Organizacja podstawą oszczędności

Ekonomiczne podlewanie zaczyna się już na etapie rozmieszczania urządzeń nawadniających i projektowania całego systemu doprowadzającego wodę. Należy przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych zraszaczy, aby ich wykorzystanie było jak największe. Im mniej zmarnowanej wody, tymi więcej oszczędności. Co istotne, dobre rozplanowanie systemu nawadniającego gwarantuje idealne nawodnienie zieleni.

Dobry, wydajny sprzęt – bo liczy się jakość

Wiele osób zapomina, jak istotną rolę w nawadnianiu ma sprzęt, który to podlewanie zapewnia. Im lepsza jakość i wydajność zraszaczy, tym dokładniejsze, a przy tym ekonomiczniejsze nawadnianie. Warto na przykład sięgnąć po produkty znanej marki rain bird. Dobrej jakości sprzęt posłuży nam bezawaryjnie wiele lat. Jest także znacznie prostszy w modernizacji. A konieczność takowej może się pojawić z różnych przyczyn, chociażby przy zmianie pory roku.


Comments are closed.