3 zasady projektowania funkcjonalnego ogrodu

3 zasady projektowania funkcjonalnego ogrodu

Chęć posiadania pięknego ogrodu nie jest częstym pragnieniem Niestety w tej euforii spowodowanej posiadaniem miejsca na ogród, łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach urządzania takiej przestrzeni. A to może się na nas szybko zemścić. Przedstawiamy więc 3 kardynalne zasady urządzania ogrodów.

Określ przeznaczenie ogrodu

Wiele osób mylnie zakłada, że ogród to ogród i nie ma nad czym debatować. Tymczasem ogród może mieć wiele funkcji. Należy się zastanowić jak zamierzamy wykorzystać naszą przestrzeń. Możemy zagospodarować całość na rzecz ogrodu kwiatowego, albo stworzyć strefy do relaksu, rekreacji i np. uprawy własnych ziół. Dokładne określenie poszczególnych stref w naszym ogrodzie jest istotne, gdyż pozwoli nam to na dobre rozplanowanie sprzętów i roślin. Inne nawadnianie będzie nam przecież potrzebne w strefie roślinnej, a inne w rekreacyjno-relaksacyjnej.

Wybierz rośliny na miarę swoich możliwości

Częstym błędem popełniany przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z posiadaniem ogrodu jest wybranie pięknych, ale niezwykle wymagających gatunków roślin. Efekt tego jest oczywiście taki, że rośliny obumierają. Wybierajmy takie rośliny, którym będziemy w stanie sprostać. Weźmy pod uwagę podlewanie, rodzaj posiadanego podłoża, ekspozycję na słońce.

Wyposaż ogród w dobry system nawadniający

Dostarczenie odpowiedniej ilości wody naszym roślinom to podstawa. Wykorzystanie sprzętu nawadniającego firmy rain bird jest najlepszym sposobem na oszczędne i skuteczne nawodnienie każdego ogrodu.


Comments are closed.