Odpowiednie nawodnienie, czyli sekrety pięknego trawnika

Odpowiednie nawodnienie, czyli sekrety pięknego trawnika

Dla wielu z nas piękny, soczyście zielony trawnik w ogrodzie czy przed domem jest marzeniem. Każdy chyba pragnie mieć trawnik niczym z hollywoodzkich seriali. Pytanie tylko – jak taki trawnik wyhodować? Sprawa nie jest prosta, gdyż trawa potrafi być kapryśna. Często nie sprzyja nam także aura pogodowa – zbyt mocne słońce czy obfite opady deszczu. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które pomogą nam w stworzeniu zielonego dywanu przed domem. Często nawet nie zdajmy sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywa nawadnianie.

Podlewanie a nawadnianie

O tym, że trawnik należy podlewać nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Trudno oczekiwać, że trawa sama zdobędzie potrzebną do wzrostu wodę. Jednak niewiele osób wie, że podlewanie może nie być skuteczną metodą dostarczania trawie wody. Używanie tradycyjnych konewek sprawdza się wyłącznie na niewielkich obszarach i to przy trawach, które nie są narażone na silne działanie promieni słonecznych. Nie raz można usłyszeć, że mimo podlewania, trawa ma tendencję do żółknięcia a nawet plackowatego wypadania. Dzieje się tak, ponieważ woda nie ma możliwości dotrzeć do serca naszej zieleni, czyli korzeni. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie zraszaczy rain bird.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Trzeba przyznać, że wyhodowanie pięknego, zielonego trawnika wymaga od jego właściciela dużej cierpliwości, zaangażowania i systematyczności. Nie można sobie pozwolić na nawadnianie raz na jakiś czas. Jeśli należymy do osób zapominalskich warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniania.


Comments are closed.